Korekta rozkładu jazdy w Jastrzębiu

Data dodania: 2019-04-25

placeholder

Od maja obowiązywać będą nowe umowy na obsługę komunikacji miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju i gmin ościennych. Głównym wykonawcą będzie „PKM Jastrzębie Spółka z o.o”. Pozostałe firmy to: „PPUH Kłosok Andrzej Kołosok” i „Mikrus S.C.”. Umowa z PKM ma obowiązywać do końca lutego przyszłego roku. W międzyczasie gminy zrzeszone w MZK zdecydują, czy PKM stanie się podmiotem wewnętrznym Związku.

Na terenie Jastrzębia od maja, w ramach komunikacji MZK, kursować będzie 39 autobusów. We wszystkich zainstalowany będzie system identyfikacji pasażerów, a więc czytniki e-biletów, monitoring i system nawigacji satelitarnej pojazdów GPS. Nastąpi także korekta rozkładu jazdy. Najważniejsza zmiana w porównaniu do rozkładu obowiązującego obecnie to ograniczenie kursów na dworzec autobusowy znajdujący się przy ul. Północnej. W dalszym ciągu będą tutaj jeździć autobusy linii: 102 (Żory – Jastrzębie), 106 (z ul. Chlebowej przez Graniczną do ul. 1 Maja), 127 (Jastrzębie-Pawłowice) oraz linii 112 (z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy ul. Armii Krajowej przez centrum Jastrzębia do kopalni Borynia). Z wieloletniej analizy wynika, że z dworca korzysta niewielu pasażerów, a autobusy wożą bardzo często przysłowiowe powietrze. Dlatego też zmieniono trasy i godziny kursów części linii autobusowych.    

Rozkład jazdy po majowej korekcie będzie widoczny od najbliższej soboty na starym internetowym rozkładzie jazdy MZK, natomiast od 1 maja na nowym. Wymienione będą również tradycyjne, papierowe rozkłady jazdy umieszczane na przystankach.  

W lipcu natomiast planowana jest gruntowna zmiana rozkładu jazdy na terenie miasta. Wstępne propozycje przygotowane przez MZK trafią do urzędu miasta w Jastrzębiu-Zdroju w maju i na ich podstawie prowadzone będą dalsze konsultacje.