Komunikaty

O bezpłatnej komunikacji na Zgromadzeniu MZK

Kolejne posiedzenie Zgromadzenia MZK zaplanowano na 26 sierpnia. Jednym z tematów będzie reorganizacja komunikacji miejskiej głównie na terenie Jastrzębia-Zdroju z uwzględnieniem wprowadzenia komunikacji bezbiletowej, potocznie zwanej bezpłatną. Zaproszeni zostali m.in.: prezydent Jastrzębia-Zdroju oraz radni tego miasta. MZK przedstawi propozycje reorganizacji komunikacji w mieście tak, aby zmiany nie spowodowały paraliżu na liniach i odbyły się bezkolizyjnie dla pasażerów.

Jednym z punktów Zgromadzenia będzie także zawarcie porozumienia z Powiatem Wodzisławskim i Powiatem Pszczyńskim dotyczącego obsługi linii na terenie Związku. W pierwszym przypadku chodzi o wydłużenie linii obsługiwanej przez PKS Racibórz z Wodzisławia do Jastrzębia przez Lubomię, Godów i Gorzyce. Natomiast w drugim o uruchomienie linii z Pszczyny przez Suszec do Żor. Przewoźnik nie jest jeszcze znany. Po pozytywnej opinii MZK, Starosta Pszczyński ogłosi przetarg na obsługę tejże linii.    

Zawieranie tego typu porozumień regulują obowiązujące przepisy. Jeśli na określonym terenie organizacją komunikacji autobusowej zajmuje się konkretny organizator (w tym przypadku MZK), wówczas inny podmiot powinien posiadać jego zgodę na obsługę linii na tym terenie. Stąd konieczna decyzja delegatów Zgromadzenia MZK.

            Przypomnijmy, że trwają ciągle rozmowy na temat komunikacji autobusowej organizowanej przez MZK na terenie Wodzisławia. Chodzi o zwrot kosztów, które pokrywa MZK na terenie miasta nienależącego do Związku. Rozmowy przeniosły się z pozycji miasta na szczebel powiatu. Powołano w tej sprawie dwuosobowy zespół w składzie: Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. oraz Benedykt Lanuszny, dyrektor Biura MZK.   

Ocena: -0.7/5 (2)
Liczba wejść: 2453
Czerwionka-Leszczyny
Jastrzębie-Zdrój
Marklowice
Mszana
Pszów
Radlin
Rydułtowy
Suszec
Żory
Pawłowice
Facebook