Żółta strefa – zasady obowiązujące w komunikacji

Data dodania: 2020-10-09

placeholder

Limity pasażerów i zaświadczenia lekarskie przy braku maseczki.

Od soboty 10 października cały obszar kraju objęty zostaje żółtą strefą epidemiologiczną (oczywiście poza tymi, które trafią do strefy czerwonej). W tej sytuacji, w autobusie komunikacji miejskiej może przebywać tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc w autobusie. Mówimy więc o maksymalnie 45 osobach w standardowym pojeździe, przy zachowaniu zasady – co drugie miejsce siedzące wolne. Od 17 października limit ten ograniczono do 30 osób (50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc).  

Przypominamy, że obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, nie tylko w autobusach, ale i w innych miejscach publicznych. Od 10 października nie wystarczy już zwykła wymówka. Osoba bez maseczki jest zobowiązana okazać zaświadczenie lekarskie wskazujące na przeciwskazania. Od sierpnia trwają kontrole, podczas których kierowców autobusów i pracowników MZK wspierają funkcjonariusze policji. Za brak maseczki grozi mandat 500 zł. W egzekwowaniu tego obowiązku ma pomóc zasada wchodzenia do autobusu przednimi drzwiami, która od miesiąca obowiązuje w MZK. Co ważne, nie należy zatrzymywać się w przejściu, aby nie naruszać strefy bezpieczeństwa kierowców.

Trudna sytuacja epidemiologiczna nie oznacza, że podróż autobusem nie może być bezpieczna. Zarówno firmy przewozowe jak i Międzygminny Związek Komunikacyjny stosują wszelkie zasady bezpieczeństwa obowiązujące w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Autobusy są systematycznie dezynfekowane i poddawane kontroli, a zakup biletu nie wymaga kontaktu ze sprzedawcą. Od kilku lat e-bilet można zasilić zdalnie za pośrednictwem strony E-BILET-u. Nowym sposobem zapłaty za przejazd jest, uruchomiona przed miesiącem usługa „bilet na komórkę”. Można go kupić zdalnie w 10 sekund. Szczegóły TUTAJ