Jastrzębie zostaje w MZK

Data dodania: 2015-09-25

placeholder

Radni wycofali wypowiedzenie członkostwa w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym. 13 głosów było za, 9 było przeciw. Od wczorajszego głosowania zależała przyszłość MZK, przyszłość komunikacji autobusowej nie tylko w Jastrzębiu, ale także w dziewięciu innych gminach wchodzących w skład MZK.

Podczas blisko trzygodzinnej dyskusji Daniel Wawrzyczek, przewodniczący Zarządu MZK powtórzył m.in., że miasto nie może przejąć na własność systemu elektronicznej obsługi pasażerów, a rozwiązanie Związku oznaczałoby konieczność zwrotu blisko 12 mln zł dotacji. Apelował, by nie bać się decyzji. - Jej podjęcie jest konieczne już dzisiaj. W piątek na Zarządzie MZK będziemy rekomendowali odpowiednie działania uzależnione od dzisiejszego głosowania i przedstawimy je na Zgromadzeniu Związku 6 października. Jeśli miasto wystąpi ze Związku rozpoczniemy procedurę likwidacyjną. Apeluję do radnych o odpowiedzialność i branie pod uwagę losu pracowników PKM i MZK - mówił podczas sesji rady miejskiej Daniel Wawrzyczek.

Jeszcze przed głosowaniem prezydent Anna Hetman przyznała, że zmiana decyzji władz miasta nie oznacza słabości i zaproponowała, by w dyskusję włączył się mediator. Padła również propozycja o przerwanie obrad do wtorku 29 września. Ostatecznie uchwałę o powrocie Jastrzębia do MZK przegłosowano. Większość radnych była za takim rozwiązaniem. Teraz podobne uchwały podejmą radni w pozostałych gminach należących do Związku.   

xxx