Nowe możliwości w rozkładzie jazdy

Data dodania: 2018-10-14

placeholder

Udoskonalony został rozkład jazdy MZK. Jest on oparty na nawigacji GPS co daje znacznie większe możliwości. 

Istnieją cztery warianty wyszukiwania połączeń: po numerze linii, po nazwie przystanku i po nazwie ulicy (widoczne są jedynie ulice, na których znajdują się przystanki). Czwarty wariant jest najbardziej praktyczny. Wyszukujemy połączenia niezależnie od miejsca, w którym umiejscowiono przystanki. Wpisujemy jedynie początek i koniec podróży.

Jak to działa?

Zacznijmy od wariantu najbardziej uniwersalnego. Wchodzimy w zakładkę POŁĄCZENIA (prawy górny róg) podajemy początek i koniec podróży. Na mapie pokazuje się pierwszy wariant połączenia, natomiast w tabeli poniżej kolejne warianty trasy. Aby poznać jej szczegóły wraz z czasem dotarcia na poszczególne przystanki klikamy w znak „+” po prawej stronie tabeli. Oczywiście możemy zapoznać się z połączeniami zaplanowanymi w innym czasie zmieniając godzinę i datę połączeń jakie nas interesują.

Bardzo przydatną funkcją jest lokalizacja naszego miejsca pobytu na mapie. Klikając w dowolny punkt mapy zaznaczamy punkt początkowy podróży i punkt końcowy – niezależnie od miejsca usytuowania przystanków. Mogą to być punkty znajdujące się w szczerym polu.  Wyszukiwarka pokaże nam czas dojścia do najbliższego przystanku i warianty trasy z czasem odjazdu autobusu, a także przystanek końcowy z czasem dojścia do miejsca końcowego zaznaczonego na mapie.

Wyszukiwanie połączeń po numerze linii, nazwie przystanku czy ulicy

Wyszukując połączenia w trzech pozostałych wariantach powinniśmy znać nazwę przystanku, ulicy lub numer linii. Jeśli nie znamy ich dokładnie, możemy liczyć na podpowiedź. Wybierając numer linii widzimy trasę z zaznaczeniem aktualnej lokalizacji autobusu, a także z informacją o ewentualnym opóźnieniu lub przyspieszeniu jazdy. Z prawej strony pojawia się rozwinięty schemat trasy. Klikając na konkretny przystanek widzimy czas najbliższych odjazdów. Możemy także zerknąć na rozkład jazdy obowiązujący na konkretnym przystanku. Klikając na czas odjazdu widzimy wariant całej trasy z godzinami odjazdów na innych przystankach. Rozkład jazdy można oczywiście wydrukować do czego służy ikona w prawym górnym rogu.   

Wybierając wariant wyszukiwania po nazwie przystanku widzimy wszystkie linie autobusowe odjeżdżające z tego miejsca. Klikając w nazwę przystanku możemy skorzystać z informacji dotyczącej najbliższych odjazdów, a także z rozkładu jazdy obowiązującego na tym przystanku. Wyświetla się on również po wejściu w oznaczenie konkretnej linii. Podobnie jest w wariancie wyszukiwania po nazwie ulicy. Wyszukiwarka pokaże wszystkie przystanki przy niej usytuowane wraz z oznaczeniem linii autobusowych.   

Znaczenie kolorów i symboli

Korzystając z rozkładu jazdy zetkniemy się z wieloma oznaczeniami. Warto więc skorzystać z zakładki POMOC. Dowiemy się m.in. kiedy mamy do czynienia z opóźnieniem autobusu, a także kiedy konkretny pojazd jest na trasie.

 

xxx