Wszystko po to, by chronić pasażerów i kierowców.
MZK wprowadza ograniczenia w autobusach komunikacji miejskiej i zachęca do kupowania biletów elektronicznych.
Ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2 władze Międzygminnego Związku Komunikacyjnego zdecydowały o wprowadzeniu kolejnych zasad mających na celu ochronę pasażerów i kierowców. Po pierwsze, zawieszona zostaje sprzedaż biletów u kierowcy. Po drugie, wyjście z autobusu i wejście do niego pierwszymi drzwiami będzie niemożliwe. Po trzecie, kabina kierowcy będzie go chronić przed kontaktem z pasażerami, a jeśli jej w autobusie nie będzie, powstaną specjalne strefy oddzielające osobę kierującą pojazdem.
Sprzedaż biletów
Kierowcy autobusów komunikacji miejskiej nie będą sprzedawać biletów. Zasada ta obowiązuje do odwołania. Dzięki temu ograniczona zostanie ścieżka potencjalnego rozprzestrzeniania się zakażenia. Jak wiadomo, wirus może znajdować się m.in. na banknotach i monetach oraz na wydanym bilecie.
Jedyną formą płatności za przejazd będzie skasowanie e-biletu. W obecnej sytuacji jest ona najbezpieczniejsza, a poza tym tańsza dla pasażera. Co ważne, zawieszenie sprzedaży biletów przez kierowcę nie oznacza przyzwolenia na jazdę bez biletu. Za brak e-biletu grozi mandat. Najłatwiej wyposażyć się w kartę wydawaną na okaziciela, nie przypisaną do konkretnej osoby (tzw. elektroniczną portmonetkę). Można ją kupić i doładować w 140 punktach obsługi znajdujących się na terenie kilkunastu gmin regionu. Pełną listę można znaleźć na stronie www.mzkjastrzebie.com. Informację o lokalizacji punktów można uzyskać także pod nr tel. 32 476 34 74.
Istnieje również możliwość wyrobienia w siedzibie MZK w Jastrzębiu-Zdroju e-biletu spersonalizowanego z własnym zdjęciem i doładowywanie go w punkcie obsługi lub za pośrednictwem strony internetowej www.e-biletmzkjastrzebie.com. Druga forma uzupełnienia środków - bezkontaktowa, w obecnej sytuacji wydaje się najwłaściwsza. Środki są widoczne na karcie po upływie ok. 8 godzin od momentu doładowania. Aktywację przeprowadza się w kasowniku wyposażonym w specjalną kieszeń (co najmniej jeden znajduje się w każdym autobusie). W tym celu wystarczy dwukrotnie przycisnąć na kasowniku symbol „i”, a następnie włożyć kartę do kieszeni kasownika. Automatycznie wykupione środki zostaną udostępnione. Aktywować e-bilet spersonalizowany można również w 15 automatach aktywujących znajdujących się głównie w urzędach miast i gmin tworzących MZK.
Kontrola czystości
Na początku marca zdecydowano, że w celu ograniczenia zakażenia, pojazdy będą czyszczone kilka razy dziennie, a dezynfekcja przeprowadzana będzie ze szczególną dokładnością. Wyjątkową uwagą objęto m.in. na poręcze, uchwyty i kasowniki. Działania te podlegają systematycznym kontrolom przedstawicieli MZK. Kierowcom zaleca się także częstsze wietrzenie autobusów.
Aby działania te były skuteczne niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny przez pasażerów. Należy pamiętać o wskazówkach publikowanych przez instytucje rządowe i samorządowe. Stosowanie się do nich może nas ustrzec przed zakażeniem. Więcej na ten temat na stronie: www.gis.gov.pl.