Dodatkowe kursy na linii W10 tylko w poniedziałek

Data dodania: 2020-08-07

placeholder

Zmiana decyzji rządu, co do limitu pasażerów. Dodatkowe kursy nie są konieczne.    

W poniedziałek MZK wprowadziło dodatkowe kursy w obawie przed limitami pasażerów narzuconymi przez rząd w strefach czerwonych. Z Jastrzębia (przystanek A.Bożka) o godz. 13.35 i 16.30. Z Rybnika (przystanek 3 Maja) o godz. 14.40 i 17.30. Decyzję na poziomie centralnym zmieniono, więc z dodatkowych kursów się wycofano. Poniżej wyjaśnienie. 

W opublikowanym właśnie rozporządzeniu pojawiła się zmiana dotycząca komunikacji zbiorowej w strefach czerwonych. Zakłada ona, że limit pasażerów wynosi 50% liczby miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc w autobusie, co oznacza dwukrotne zwiększenie liczby pasażerów w stosunku do pierwotnych decyzji władz centralnych. - Warto zaznaczyć, że ostatnia decyzja dotyczy linii poruszających się wyłącznie w strefach czerwonych. Wnioskujemy więc, że na liniach poprowadzonych pomiędzy strefami już nie. W tym przypadku obowiązują dotychczasowe obostrzenia – mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie. W strefach żółtych, w odniesieniu do komunikacji, nie wprowadzono dodatkowych rygorów.

W tej sytuacji MZK Jastrzębie rezygnuje z dodatkowych kursów na linii W10 (Jastrzębie-Wodzisław-Rybnik). Są one aktualne tylko dzisiaj, w poniedziałek 10 sierpnia.  

Przypomnijmy, że w obowiązuje obowiązek zasłanianie ust i nosa (w strefie czerwonej także w przestrzeni publicznej, w tym na przystankach autobusowych). Od września osoba, która tego nie robi musi posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające przeciwskazania. Bez względu na częste zmiany regulacji prawnych, warto zachować dystans i często dezynfekować ręce. 

xxx