Na trasy wyjeżdżają wszystkie autobusy.
Od wtorku MZK uruchamia szkolny rozkład jazdy. Ważne, aby każdy uczeń mógł dotrzeć na lekcje mimo obostrzeń epidemicznych.
Uczniowie po blisko pół roku wracają do szkół. Sama nauka jak i podróż na zajęcia odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Liczba pasażerów w autobusie nie może być większa niż 50% wszystkich miejsc siedzących, a więc w standardowym pojeździe wynosi ok. 48. Dlatego też Międzygminny Związek Komunikacyjny uruchamia wszystkie autobusy będące w dyspozycji firm przewozowych pracujących na jego zlecenie. Na 71 liniach pojawi się 110 pojazdów, które obsłużą około 1,5 tysiąca kursów dziennie. – Sytuacja dotycząca potoków pasażerskich jest na bieżąco monitorowana. W pierwszych dniach września nasza uwaga będzie skoncentrowana głównie na trasach stanowiących dojazdy do szkół i tam zaplanowaliśmy wzmocnienia, tak aby spełnienie nakazów epidemicznych było możliwe – mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.
W gotowości
Niestety wiele czynników nie sposób przewidzieć. Sytuacja w szkołach może się dynamicznie zmieniać, co przełoży się także na organizację komunikacji autobusowej. Pojawia się zagrożenie dołączenia gmin do żółtej bądź czerwonej strefy, a także inne niewiadome spowodowane bezpośrednim działaniem koronawirusa (np. zmiana pracy szkoły na system dwuzmianowy czy czasowe przejście na zdalny system nauczania). - Musimy być na to przygotowani. Pracownicy Biura MZK są w stałym kontakcie z naczelnikami wydziałów edukacji poszczególnych gmin, a także z dyrektorami szkół. Sytuacja jest na bieżąco analizowana i kiedy zajdzie taka potrzeba, będziemy podejmować decyzje ułatwiające uczniom dotarcie do szkół – wyjaśnia Rafał Jabłoński.
Zasady bezpieczeństwa
Przypominamy, że pasażerów podróżujących komunikacją miejską obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Od kilku tygodni trwają kontrole, podczas których kierowców autobusów i pracowników MZK wspierają funkcjonariusze policji. Za brak maseczki grozi mandat 500 zł. W egzekwowaniu tego obowiązku ma pomóc zasada wchodzenia do autobusu przednimi drzwiami, która od miesiąca obowiązuje w MZK.
Aby podróż była bezpieczna autobusy są systematycznie dezynfekowane, a zakup biletu nie wymaga kontaktu ze sprzedawcą. Nowym sposobem na to jest, uruchomiona przed tygodniem, usługa „bilet na komórkę”. Można go kupić zdalnie w 10 sekund. Szczegóły na stronie internetowej www.mzkjastrzebie.com.
Punkty informacyjne w gminach
Uczniowie korzystający z biletów ulgowych (w przypadku Jastrzębia-Zdroju z przejazdów bezpłatnych) zobowiązani są, jak co roku, do potwierdzenia kontynuowania nauki. Mają na to czas do końca września. Należy w tym celu odwiedzić Biuro Obsługi Klienta MZK i przedstawić ważną legitymację szkolną lub studencką (podbitą na rok szkolny 2020/2021). Przedłużenie ulgi będzie także możliwe w mobilnych punktach informacyjnych MZK, które uruchomione zostaną w gminach w drugiej połowie września. Tutaj pasażerowie uzyskają ponadto pełną informację na temat elektronicznego rozkładu jazdy, zakupu e-biletu, a także nowej usługi MZK – „bilet komórkę”. Szczegółowy harmonogram obsługi w punktach mobilnych zaprezentujemy jeszcze w tym tygodniu.