Od stycznia wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej

Data dodania: 2020-12-11

placeholder

W czasie pandemii komunikacja liczy straty.  

Coraz wyższe koszty komunikacji, drastyczny spadek liczby pasażerów i ponad dwukrotnie więcej gapowiczów. To główne powody podwyżki cen biletów MZK.

Sytuacja komunikacji autobusowej, nie tylko w naszym regionie, zmieniła się diametralnie. Obowiązujący od marca reżim sanitarny w pojazdach, limity pasażerów i ograniczenia mobilności mieszkańców, spowodowały drastyczny spadek wpływów z biletów. Na domiar złego, ze zdwojoną siłą, uaktywnili się podróżni jadący bez ważnego biletu. W ostatnich trzech miesiącach liczba gapowiczów się podwoiła.

W tej sytuacji organizatorzy komunikacji autobusowej w całym kraju nie zastanawiają się, czy podnieść ceny biletów, ale jak wysoka ma być skala wzrostu. Zarząd MZK zdecydował o podwyżce wynoszącej średnio ponad 10 procent.

Wzrost kosztów spowodowanych pandemią SARS-CoV-2 nie jest jedynym obciążeniem dla budżetu MZK. – Przypomnijmy, że stawki wypłacane firmom przewozowym za przejechany kilometr trasy są co roku waloryzowane, a więc wzrastają ze względu m.in. na ustawowy wzrost wynagrodzeń, inflację czy ceny paliw. W okresie pandemii, gdy wpływy ze sprzedaży biletów spadły o blisko 60%, zbilansowanie budżetu jest bardzo trudne, a finansowe możliwości gmin tworzących Związek są coraz bardziej ograniczone - wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.        

Przypomnijmy, że bilety można nabyć nie tylko w 120 punktach na terenie 14 gmin, ale także skorzystać z opcji BILET NA TELEFON. To najkorzystniejsza cenowo opcja zakupu. Bilet nabyty u kierowcy to wariant najdroższy.

W przypadku biletów spersonalizowanych (tzw. biletów imiennych) warto skorzystać także ze strony: E-BILET, gdzie można m.in. uzupełnić konto.   

                   

 

 

 

xxx