Od 1 września nowy rozkład jazdy w powiecie wodzisławskim

Data dodania: 2021-08-25

placeholder

Pierwszy etap konsultacji z mieszkańcami zakończony. Nowy rozkład już dostępny. 

Zmiany wejdą w życie 1 września. Dotyczą Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, a także linii poprowadzonych przez Wodzisław Śląski. Nowy rozkład jazdy jest już dostępny TUTAJ (zakładka w prawym górnym rogu). Zniknie obecna numeracja linii (od 218 do 228), a pojawią się autobusy oznaczone numerami od 201 do 209. Na trasie Jastrzębie - Mszana – Wodzisław pojawi się linia W09. Będzie ona nawiązywać do linii W10 i W11, które obsługują pasażerów udających się z Jastrzębia-Zdroju do Wodzisławia Śląskiego czy Rybnika.

Ponad 100 wniosków

Konieczność zmian, których nie było na tym obszarze od 2013 roku, sygnalizowali samorządowcy poszczególnych gmin. Swoje propozycje zgłaszali również pasażerowie. Do końca lipca do MZK wpłynęły 104 wnioski, z czego 96 dotyczyło linii powiatu wodzisławskiego (pozostałe odnosiły się do linii W10 Jastrzębie-Wodzisław-Rybnik). 83 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Zdecydowaną większość, bo aż 67 wniosków, zaakceptowano w całości. Najczęściej proponowano zmianę godzin odjazdu autobusu z konkretnych przystanków - to blisko połowa wszystkich wniosków. Prośby dotyczyły również uruchomienia dodatkowych kursów i w pojedynczych przypadkach zmian przebiegu tras na liniach.

Druga tura konsultacji do 19 września

Gruntowna zmiana rozkładu jazdy na tak dużym obszarze jest skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Dlatego też konsultacje z pasażerami prowadzone są dwuetapowo. Korekty będą możliwe także na dalszym etapie, już po wejściu w życie nowego rozkładu. Propozycje zmian pasażerowie mogą przedstawiać do niedzieli 19 września. Wnioski można wysyłać na adres: mzk.pok@mzkjastrzebie.com, a także pocztą tradycyjną (ul. Przemysłowa 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój). – Nie mówimy tutaj tylko o zgłoszeniach, które dotyczą konkretnych zmian. Cennymi uwagami są również informacje o elementach rozkładu jazdy, które zdaniem podróżnych powinny pozostać nietknięte. Wówczas pracownicy MZK będą mieli jasny sygnał, że dane rozwiązania są konieczne i nie powinny podlegać zmianom – wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.

 

xxx