Autobusy elektryczne dla Żor coraz bliżej

Data dodania: 2022-09-06

placeholder

Fundusze na zakup już są. Niebawem ruszy procedura przetargowa. 

W poniedziałek 5 września Międzygminny Związek Komunikacyjny podpisał umowę na dotację do zakupu autobusów o napędzie elektrycznym, które pojawią się w Żorach. Fundusze pochodzić będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz miasta Żory. Władze tego miasta były inicjatorem złożenia wniosku i zobowiązały się na pokrycie wkładu własnego w wysokości blisko 8 mln 800 tys. zł. 

Jedenaście pojazdów niskopodłogowych o długości 12 m zostanie przekazanych miastu Żory. Będą one dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.  Ponadto, w ramach niniejszego projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 26 kierowców. Całkowity koszt inwestycji, który obejmuje także stworzenie odpowiedniej infrastruktury, to ponad 35 mln zł. Dotacja z NFOŚiGW wyniesie ok. 26 mln 300 tys. zł, natomiast pożyczka bisko 8 mln 800 tys. zł. 

Jest szansa, że nowe autobusy pojawią się z Żorach w przyszłym roku. Procedura przetargowa i proces produkcyjny mogą potrwać łącznie półtora roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie NFOŚiGW

 

xxx