Od stycznia z biletem MZK także na trasach Metropolii Górnośląskiej

Data dodania: 2022-12-15

placeholder

W czwartek 15 grudnia w Pałacu w Leszczynach podpisano umowę pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju wprowadzająca wspólny bilet. Od stycznia będzie on obowiązywał na terenie Czerwionki-Leszczyn (MZK) i na trasach Metropolii, m.in. w Knurowa i największych miast Śląska. – To pierwszy krok w kierunku zintegrowanego systemu biletowego. W tym przypadku jest kierowany głównie do mieszkańców Czerwionki-Leszczyn dojeżdżających często do miast Metropolii Górnośląskiej. Niewykluczone, że w przyszłości oferta zostanie rozszerzona i podobne porozumienia podpiszemy z innymi organizatorami komunikacji zbiorowej. Propozycję wspólnego biletu wcześniej przedstawiliśmy także spółce komunikacyjnej w Rybniku – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK.   

Zakup biletów okresowych (M1, M2, M3) będzie możliwy w aplikacji telefonicznej „zbiletem”. Obowiązywał będzie 30 dni od daty wskazanej przez użytkownika na wszystkich liniach MZK na terenie Czerwionki - Leszczyn oraz na trasach ZTM (autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych) w zależności od wybranej opcji:

  • M1- na terenie jednej wybranej gminy (cena 200 zł)
  • M2 - Na terenie dwóch gmin (232 zł)
  • MS – na terenie całej sieci ZTM (252 zł)

Cena biletu jest mniejsza od sumy biletów obowiązujących w obu związkach komunikacyjnych. Strony umowy zdecydowały się na wprowadzenie 20-procentowego rabatu. Bilet w taryfie ulgowej tradycyjnie jest o połową tańszy, a ulgi obwiązujące w MZK będą honorowane także przez Zarząd Transportu Metropolitarnego. Kontrole biletów prowadzone będą przez każdą ze stron umowy na swoim obszarze działania przy zastosowaniu własnych przepisów.  

 

Porozumienie podpisali: Grzegorz Kwitek, członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz Grażyna Kuczera, wiceprzewodnicząca Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. 

Umowę z kolei podpisały: Małgorzata Gutowska i Grażyna Kuczera.

W spotkaniu wzięli również udział m.in.: Aleksandra Chudzik, Pełnomocnik ds. Społecznych gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny, Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu ZTM, Artur Sola – radny Czerwionki Leszczyn i delegat na Zgromadzenie MZK, a także Dorota Pietrzak, kierownik Działu Kontroli i Nadzoru Ruchu w MZK.

                                         

                                         

                                         

                                            

 

xxx