Ilu mieszkańców Jastrzębia jeździ za darmo

Data dodania: 2024-02-01

placeholder

Pierwszy miesiąc bezpłatnej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju.

Wraz z początkiem roku Międzygminny Związek Komunikacyjny, na wniosek władz miasta, uruchomił bezpłatną komunikację na terenie Jastrzębia-Zdroju realizowaną na podstawie Karty Jastrzębianina. Mogą z niej korzystać mieszkańcy płacący podatki w tym mieście, którzy jednocześnie nie zalegają z płatnościami względem jastrzębskiego samorządu oraz podległych mu jednostek. Co ważne, podróżowanie bezpłatne obowiązuje tylko w obrębie miasta. Poza jego granicami konieczny jest zakup biletu.

Tysiące jastrzębian jeździ za darmo

Karta Jastrzębianina trafiła już do 5300 osób (dane na 29 stycznia). Kolejne 3400 wniosków czeka na rozpatrzenie. Operacja przebiega bardzo sprawnie. Mimo, iż czas oczekiwania określony w Regulaminie wynosi 30 dni, karty wydawane są w ciągu tygodnia.

Z transportu zbiorowego za 0 zł od 5 lat korzystają jastrzębscy uczniowie i studenci. To kolejne 8 tysięcy pasażerów. Do tego doliczyć należy osoby powyżej 70 roku życia oraz najmłodszych – dzieci do 4 roku życia, którzy od lat jeżdżą za darmo, nie tylko w Jastrzębiu, ale także na terenie kilkunastu innych gmin obsługiwanych przez MZK. Tak więc łącznie możemy mówić o co najmniej 17 tysiącach jastrzębian podróżujących komunikacją MZK za darmo na terenie miasta. Z każdym dniem liczba ta rośnie. Dziennie do MZK wpływa około stu nowych wniosków.

Przypomnijmy, że karty wydawane od kilku lat osobom uczącym się ciągle obowiązują. W przypadku uczniów do końca września tego roku, w przypadku studentów do końca marca. Po tym okresie konieczne będzie posiadanie nowych Karty Jastrzębianina wydawanych od początku 2024 roku wszystkim mieszkańcom spełniającym wymogi regulaminu.

Błędy blokujące wydanie karty

Osoby wnioskujące o wydanie Karty Jastrzębianina, obok podstawowych danych osobowych i zdjęcia,  powinny przedstawić m.in. pierwszą stronę PIT-u wraz z poświadczeniem jego rozliczenia właśnie w Jastrzębiu-Zdroju (tzw. UPO). – Niestety dość często jest z tym problem. W niektórych przypadkach pasażerowie przedkładają PIT-11, a więc dokument wystawiony przez pracodawcę przed jego rozliczeniem. Sporo problemów jest także ze zdjęciami, które nie spełniają wymogów zdjęcia dowodowego. Warto więc pamiętać, że zdjęcie powinno być wykonane przodem na jednolitym, najlepiej białym, tle – przypomina Dorota Pietrzak, kierownik Działu Kontroli i Nadzoru Ruchu MZK.       

 

Wnioski o wydanie kart można składać na Dworcu Autobusowym przy ul. Sybiraków (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00) lub elektronicznie - WNIOSEK ONLINE

Szczegółowe informacje na temat bezpłatnej komunikacji miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Komunikacja bezpłatna w Jastrzębiu-Zdroju

Przyjmowanie wniosków

xxx